Najnowszy artykuł:
Po co i jak wykonujemy pomiary rezystancji izolacji instalacji
Podstawowym pomiarem, który powinien być wykonany podczas badań instalacji, jest pomiar rezystancji izolacji i ewentualnie wskaźników... »
Najczęściej stosowanym źródłem zasilania awaryjnego jest zespół prądotwórczy. Jego zadaniem jest zapewnienie dostaw energii elektrycznej do różnego rodzaju urządzeń i systemów w przypadku awarii zasilania z sieci elektroenergetycznej.
By zespół prądotwórczy mógł prawidłowo pełnić rolę źródła zasilania awaryjnego w obiekcie, w pierwszej kolejności niezbędne są jego odpowiedni dobór oraz szczegółowa analiza przewidywanego obciążenia.
Aby zespół prądotwórczy zainstalowany jako źródło zasilania awaryjnego mógł prawidłowo pełnić swoją rolę w obiekcie, niezbędny jest jego odpowiedni montaż, w tym także zbudowanie właściwych układów towarzyszących.
Odpowiednia eksploatacja, właściwe wykonywanie czynności konserwacyjnych i pomiarów elektrycznych zapewnią, że zespół prądotwórczy spełni swoją rolę w obiekcie.
Podczas uruchamiania zespołu prądotwórczego, pełniącego funkcję zasilania awaryjnego, niezbędne jest jego odpowiednie przetestowanie przed oddaniem do eksploatacji.
Przy połączeniu do pracy równoległej dwóch lub większej liczby zespołów prądotwórczych zwykle stosowana jest jedna z dwóch metod – Random Access lub Dead Bus Paralleling.
Po prawidłowo przeprowadzonym montażu zespołu prądotwórczego, w tym m.in. zapewnieniu powietrza na potrzeby procesu chłodzenia i spalania, odprowadzania emitowanych gazów oraz dostarczeniu paliwa, można przystąpić do jego uruchomienia. Przy czym poprawna praca jednostki na tak zwanym biegu jałowym (a więc bez obciążenia) nie stanowi jeszcze potwierdzenia jej właściwego działania w danej aplikacji.
Jednymi z podstawowych pomiarów elektrycznych, jakie należy wykonać jeszcze przed uruchomieniem zespołu prądotwórczego, są pomiary rezystancji izolacji zastosowanego okablowania, a w tym głównej instalacji elektrycznej (siłowej) – wykonanej najlepiej z użyciem jednożyłowych przewodów elastycznych i olejoodpornych.
W zależności od tego, czy zespół prądotwórczy będzie pracować jako rezerwowe źródło zasilania w przypadku zaniku napięcia w sieci zasilającej (jako źródło awaryjne), czy jako główne źródło zasilania (zamiast sieci elektroenergetycznej) należy posługiwać się albo mocą maksymalną (awaryjną) albo mocą ciągłą.
Modele zespołów prądotwórczych przeznaczone do zasilania awaryjnego – rezerwowego (do uruchamiania w przypadku zaniku napięcia w sieci elektroenergetycznej) są zazwyczaj oznaczone literą „E”.
Sprawdzanie zespołu prądotwórczego sterowanego automatycznie zaczyna się od czynności takich samych, jak w przypadku kontroli zespołu uruchamianego ręcznie. Następnie sprawdzamy działanie automatyki.
2016 © Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.
/WiedzaiPraktyka
/wip