Co należy wykonać podczas przeglądu zespołu prądotwórczego

Aby zespoły prądotwórcze utrzymać w stanie sprawności technicznej i zapewnić ich długotrwałą, bezpieczną i bezawaryjną pracę, należy wykonywać ich okresowe oględziny, przeglądy i czynności konserwacyjne.

Co należy wykonać podczas przeglądu zespołu prądotwórczego

Aby zespoły prądotwórcze utrzymać w stanie sprawności technicznej i zapewnić ich długotrwałą, bezpieczną i bezawaryjną pracę, należy wykonywać ich okresowe oględziny, przeglądy i czynności konserwacyjne.

Wszelkie czynności eksploatacyjne powinny być wykonywane wyłącznie przy unieruchomionym silniku napędowym i zabezpieczonym przed pomyłkowym włączeniem.

Zespoły prądotwórcze sterowane ręcznie

W terminach określonych w instrukcji eksploatacji należy sprawdzić:

• poziom płynu chłodzącego i oleju silnikowego,

• szczelność układów chłodzenia,

• stan akumulatorów rozruchowych − poziom elektrolitu i stan naładowania,

• czystość chłodnicy oraz wentylacji generatora,

• czystość części wentylacji-czerpni, wyrzutni, kanałów dolotowych powietrza,

• stan i działanie grzałki bloku silnika.

Po wykonaniu tych czynności należy uruchomić zespół prądotwórczy i sprawdzić jego parametry znamionowe (napięcie i częstotliwość) oraz szczelność układu wydechowego.

Obciążyć zespół (min. 30% obciążalności znamionowej) i utrzymać pod obciążeniem około 10–15 min, sprawdzając stan zespołu.

Po wykonaniu próby zdjąć obciążenie i po 2 min pracy na biegu jałowym zatrzymać zespół i ponownie wykonać sprawdzenia.

Zespoły prądotwórcze sterowane automatycznie

W terminach określonych w instrukcji eksploatacji należy wykonać sprawdzenia takie same jak zespołów sterowanych ręcznie i następnie:

a) ustawić automatykę w trybie AUTO, spowodować zanik zasilania z sieci elektroenergetycznej sprawdzić poprawności wykonania przełączenia na zasilanie zespołu prądotwórczego:

• po zaniku zasilania z sieci, po określonym czasie zwłoki powinien nastąpić samoczynny rozruch silnika napędowego zespołu prądotwórczego,

• po ustabilizowaniu się ruchu zespół prądotwórczy powinien przejąć obciążenie (min. 30% mocy znamionowej),

• w czasie pracy pod obciążeniem skontrolować napięcie i częstotliwość generatora, parametry silnika napędowego oraz szczelność układu wydechowego;

b) po 10–15 min pracy zespołu prądotwórczego załączyć zasilanie z sieci elektroenergetycznej i sprawdzić prawidłowość przełączeń:

• po sprawdzeniu przez układ automatyki napięcia i częstotliwości sieci (po 2 min) następuje przełączenie obciążenia z generatora na zasilanie sieciowe, po schłodzeniu silnika napędowego przez 2 min nastąpi jego wyłączenie i przejście zespołu w stan czuwania.

Autor: mgr inż. Fryderyk Łasak, specjalista ds. pomiarów elektrycznych
Słowa kluczowe:
zespół prądotwórczy