Eksploatacja i badanie okresowe obuwia elektroizolacyjnego
Dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników w pracach związanych z obsługą urządzeń i instalacji elektrycznych stosuje się elektroizolacyjne środki ochronne, spełniające określone wymagania i dopuszczone do użytkowania. Jednym z takich środków jest obuwie elektroizolacyjne. »
Eksploatacja i badania okresowe rękawic elektroizolacyjnych
Obowiązek stosowania rękawic lub/i obuwia elektroizolacyjnego jako środka ochrony indywidualnej dotyczy głównie energetyków, elektryków, osób wykonujących prace przy instalacjach i urządzeniach elektrycznych oraz innych pracowników. Właściwości ochronne rękawic dielektrycznych nie są trwałe, należy je więc okresowo sprawdzać. »
Błędy w procedurach bezpieczeństwa przy wykonywaniu czynności kontrolno-pomiarowych
Czynności kontrolno-pomiarowe wiążą się z wysokim ryzykiem, ponieważ zgodnie z Polską Normą PN-HD 60364:6 wykonywane są w warunkach zbliżonych do normalnej eksploatacji (urządzenia i instalacje pracują), a przecież badana instalacja może być uszkodzona. »
Przygotowywane zmiany w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych
Ministerstwo Energii pracuje nad rozporządzeniemw sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych,które ma zastąpić rozporządzenie na ten sam temat ministra gospodarki z 28 marca 2013 r. »
Lista kontrolna zagrożeń ogólnych
Sprawdzając warunki pracy trzeba zwrócić uwagę m.in. na zagrożenia ogólne, podstawowe mogące wystąpić na każdym stanowisku pracy. Ułatwia przygotowana przez ekspertów lista kontrolna. Dzięki niej szybko i sprawnie można sprawdzić zagrożenia związane nie tylko z prądem elektrycznym. »
Jak unikać zagrożeń podczas prac na wysokości
Praca elektryka-pomiarowca nie ogranicza się jedynie do badania instalacji będącej, nazwijmy to, w zasięgu ręki. Często wymaga ona wejścia na drabinę bądź też zejścia poniżej poziomu gruntu. W takich wypadkach będziemy mówili o tzw. pracy na wysokości. »