Komunikacja bezprzewodowa w urządzeniach pomiarowych
Cyfrowe przyrządy pomiarowe coraz częściej posiadają możliwość przekazywania informacji przy wykorzystaniu różnego typu kanałów komunikacyjnych, zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych. Podobnie jest z multimetrami, chociaż w ich przypadku preferowana jest łączność bezprzewodowa lub przynajmniej izolowana galwanicznie, np. przy pomocy łączy świetlnych. »
Standardowe multimetry i ich zastosowania
Przy wykonywaniu profesjonalnych pomiarów wykorzystujemy na ogół specjalistyczne i kosztowne urządzenia pomiarowe. Niektóre pomiary mogą być jednak wykonywane zgrubnie czy czasem nawet dokładnie za pomocą multimetrów. Tekst opisuje możliwości pomiarowe typowych multimetrów oraz aspekty dotyczące bezpiecznego ich użycia. »
Pomiary w instalacjach światłowodowych
Najczęściej celami pomiarów w instalacjach światłowodowych jest: określenie mocy sygnału optycznego na końcu światłowodu, całkowitego tłumienia toru optycznego, tłumienia linii, tłumienia złączy, długości linii, odległości między zdarzeniami w linii, wpływu mikro- i makrozgięć na parametry transmisyjne światłowodu. »
Optyczne i ultradźwiękowe czujniki zbliżeniowe w układach automatyki
Stosowane w automatyce przemysłowej bezdotykowe czujniki zbliżeniowe wykrywają obecność obiektów lub ich brak, wykorzystując m.in. światło lub dźwięk. Wpośród stosowanych obecnie czujników zbliżeniowych najpopularniejsze są indukcyjne, pojemnościowe, optyczne i ultradźwiękowe. Indukcyjne i pojemnościowe były omówione w 53 numerze „Pomiarów…” z października br. W tym numerze przedstawiamy cechy i zastosowania pozostałych dwóch rodzajów czujników. »
Zasilacze laboratoryjne: co potrafią i do czego mogą się przydać?
Zasilacze laboratoryjne mogą być bardzo przydatne przy poszukiwaniu problemów w instalacjach elektrycznych, instalacjach oświetleniowych, układach automatyki, układach z zasilaniem bateryjnym. W wielu wypadkach wykorzystanie zasilacza laboratoryjnego pozwala na zwiększenie możliwości diagnostycznych względem klasycznych pomiarów, czyli na szybsze i łatwiejsze lokalizowanie problemów w badanej instalacji. »
Oscyloskopy cyfrowe w wersji komputerowej USB
Wydawać by się mogło, że oscyloskop jest zbędnym narzędziem dla pomiarowców. Jak pokazuje praktyka, to jednak nieprawda. Rosnąca liczba urządzeń wykorzystujących przekształtniki energoelektroniczne przy przetwarzaniu energii elektrycznej powoduje, że do pełnej analizy zjawisk pojawiających się w sieci elektroenergetycznej konieczne jest analizowanie sygnałów prądu i napięcia tych urządzeń. »
Parametry i zasady montażu urządzeń monitorujących różnicowoprądowych RCM
Urządzenia monitorujące różnicowoprądowe RCM (residual current monitoring device) służą do kontroli instalacji elektrycznych lub jej części. Alarmują o wykryciu niesymetrycznego prądu zakłóceniowego doziemnego, którego wartość przekroczyła określony wcześniej poziom. »
Elektryczne pomiary przepływu cieczy i gazów
Pomiary przepływu cieczy lub gazów stanową ważny element wielu procesów technologicznych. Dane przekazywane przez przez przyrządy pomiarowe służą do sterowania procesami technologicznymi i kontroli ich przebiegu. Znanych jest wiele metod pomiaru przepływu w rurociągach instalacji technologicznych i w otwartych kanałach gospodarki wodno-ściekowej. Można wyróżnić: przepływomierze zwężkowe, mechaniczne, masowe, elektromagnetyczne, ultradźwiękowe i wirowe. W dalszym ciągu tekstu będą omówione najważniejsze z nich i najczęściej stosowane. »