Sygnalizowanie uszkodzenia przez ogranicznik przepięć
Produkowane obecnie ograniczniki przepięć ZnO są wyposażone w zabezpieczenia cieplne z sygnalizacją optyczną zadziałania. W niektórych rozwiązaniach mają również dodatkowy zestyk zwierno-rozwierny (przełączny) do zdalnej sygnalizacji stanu pracy ogranicznika. Umożliwia to tworzenie obwodu elektrycznego, którego elementy (np. głośniki, lampki) sygnalizują uszkodzenie ogranicznika w miejscu dowolnie wybranym przez użytkownika. »
Na co uważać podczas podłączania oprawy oświetleniowej
Przy montażu opraw i podłączaniu przewodów należy przestrzegać zasad określonych w instrukcji producenta. Przewody należy przyłączać do odpowiednich zacisków. Jeżeli oprawa wyposażona jest fabrycznie w kostkę zaciskową, trzeba kierować się naniesionymi na nią oznaczeniami (rys. 1). »
Co zmienia się w rozporządzeniu o bhp przy urządzeniach energetycznych
Nowa wersja rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1830) jest przede wszystkim bardziej doprecyzowana niż stara, kładzie większy nacisk na instrukcję eksploatacji oraz obarcza większą odpowiedzialnością pracodawcę, a usuwa pojęcie prowadzącego eksploatację. »
Gdzie należy lokalizować głowice gazometryczne
Detektory gazów mierzą ich stężenia w swoim najbliższym otoczeniu. Dlatego powinny być instalowane w miejscach najwyższych spodziewanych stężeń lub w strumieniu wentylacyjnym doprowadzającym gaz do czujnika z miejsc najbardziej prawdopodobnych wycieków. »
Zrównoważenie luminancji według PN-EN 12464-1
Rozkład luminancji w polu widzenia wpływa na poziom adaptacji oczu niezbędny do danego zadania wzrokowego. Zgodnie z zapisem zawartym w PN-EN 12464-1:2012 Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach właściwie zrównoważona luminacja umożliwia: »