Urządzenia i narzędzia techniczne
Komunikacja bezprzewodowa w urządzeniach pomiarowych
Cyfrowe przyrządy pomiarowe coraz częściej posiadają możliwość przekazywania informacji przy wykorzystaniu różnego typu kanałów komunikacyjnych, zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych. Podobnie jest z multimetrami, chociaż w ich przypadku preferowana jest łączność bezprzewodowa lub przynajmniej izolowana galwanicznie, np. przy pomocy łączy świetlnych. »
Standardowe multimetry i ich zastosowania
Przy wykonywaniu profesjonalnych pomiarów wykorzystujemy na ogół specjalistyczne i kosztowne urządzenia pomiarowe. Niektóre pomiary mogą być jednak wykonywane zgrubnie czy czasem nawet dokładnie za pomocą multimetrów. Tekst opisuje możliwości pomiarowe typowych multimetrów oraz aspekty dotyczące bezpiecznego ich użycia. »
Bezpieczeństwo w pomiarach
Eksploatacja i badanie okresowe obuwia elektroizolacyjnego
Dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników w pracach związanych z obsługą urządzeń i instalacji elektrycznych stosuje się elektroizolacyjne środki ochronne, spełniające określone wymagania i dopuszczone do użytkowania. Jednym z takich środków jest obuwie elektroizolacyjne. »
Dokumentacja i instrukcje
Pomiary w układach wykorzystujących prąd stały
Coraz częstsze stosowanie obwodów prądu stałego wymaga od pomiarowców przygotowania się zarówno merytorycznego, jak i sprzętowego do prowadzenia pomiarów w układach, które wykorzystują taki prąd. Oczekiwania klientów idą w kierunku prowadzenia równoczesnego pomiaru parametrów w obwodach prądu zmiennego i obwodach prądu stałego. »
Pomiary w instalacjach światłowodowych
Najczęściej celami pomiarów w instalacjach światłowodowych jest: określenie mocy sygnału optycznego na końcu światłowodu, całkowitego tłumienia toru optycznego, tłumienia linii, tłumienia złączy, długości linii, odległości między zdarzeniami w linii, wpływu mikro- i makrozgięć na parametry transmisyjne światłowodu. »
Interpretacja przepisów
Oznakowania, które muszą mieć oprawy oświetleniowe
Oznaczenia umieszczane na oprawach oświetleniowych mówią o ich właściwościach i przeznaczeniu. Informują też m.in. o tym, na jakim podłożu nie można ich instalować. Oznaczenia pozwalają więc sprawdzić podczas oględzin, czy w danym miejscu jest zamontowana właściwa oprawa. »
Unikanie błędów
Prowadzenie pomiarów przy obecności silnych pól elektromagnetycznych
Jest wiele czynników, które bardzo negatywnie wpływają na wiarygodność, ale także na stabilność pomiaru. Wśród tych problemów jeden wyróżnia się w obecnych czasach najmocniej, ponieważ zaczyna występować coraz częściej i jego wpływ na pomiary jest bardzo znaczący. Mowa tu o zaburzeniach elektromagnetycznych, które swoje podłoże mają głównie w sygnałach wysokoczęstotliwościowych. »
Jak uniknąć pomyłek przy podłączaniu napięciowych i prądowych sond pomiarowych
W pracy pomiarowców zdarzają się pomyłki łączeniowe podczas przygotowywania układu pomiarowego. W wielu wypadkach prowadzą one do dość znaczących negatywnych skutków. Błędy te związane są często z nieuwagą, ale nierzadko także, niestety, z brakiem wiedzy o możliwościach i bezpiecznym sposobie użycia sond pomiarowych we współpracy z innymi urządzeniami. »
O badaniu posadzki antyelektrostatycznej mówi PN-EN 61340–4–1
PYTANIE: Czytałem państwa artykuły związane z pomiarami rezystancji podłóg antyelektrostatycznych w strefach wybuchowych. Problem, z którym się borykam, dotyczy posadzki antyelektrostatycznej w lakierni. Pomiary, które wykonałem, są w granicach 30–100 kΩ. Według Normy PN-HD 60364–4–41 wartość rezystancji nie powinna być większa niż 50 kΩ dla napięcia do 500 V. Jak ma się Norma do wyniku rezystancji upływu posadzki w strefie Ex? ODPOWIEDŹ: Powołana przez Pana PN-HD 60364–4–41 Instalacje elektryczne niskiego napięcia Część 4–41: Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa – Ochrona przed porażeniem elektrycznym dotyczy wyłącznie ochrony przeciwporażeniowej i nie ma nic wspólnego z ochroną przed ładunkami elektryczności statycznej. Wskazana przez Pana wartość 50 kΩ, pochodząca z załącznika C, dotyczy podłóg w „pomieszczeniach nieprzewodzących” i jest to minimalna dopuszczalna wartość rezystancji podłóg i ścian przy napięciu nominalnym nieprzekraczającym 500 V. Jeżeli w każdym punkcie rezystancja jest mniejsza od wymienionej wartości, to pod względem ochrony przed porażeniem elektrycznym podłogi i ściany są uważane za części przewodzące obce. »
Czasookresy wykonywania pomiarów
Instalacje elektryczne
Sposób ograniczania problemów pojawiających się podczas pomiarów w obecności zaburzeń elektromagnetycznych
Najprostszą metodą, wartą stosowania przy prowadzeniu wszelkiego rodzaju pomiarów, jest prowadzenie sond pomiarowych blisko siebie. Wielu praktyków korzysta z taśmy izolacyjnej, żeby co kilkadziesiąt centymetrów łączyć ze sobą przewody pomiarowe, tak aby nie rozdzielały się w trakcie badań oraz żeby nie było konieczności ciągłego sprawdzania, czy przewody prowadzone są razem. »
Wpływ pól elektromagnetycznych na różnego typu przyrządy pomiarowe
W przypadku mierzenia podstawowych wielkości elektrycznych, jak wartości prądu czy napięcia, wpływ zaburzeń elektromagnetycznych zależy od typu zastosowanego urządzenia. Proste systemy pomiarowe stosowane np. w tanich multimetrach będą na ogół bardzo wrażliwe na działanie zakłóceń. »