Czujniki absorpcyjne w podczerwieni (IR)
Zasada działania spektrofotometrycznych czujników optycznych polega na absorpcji energii wiązki światła przez cząsteczki wykrywanego gazu w ultrafiolecie, w paśmie widzialnym lub w części podczerwonej spektrum. W praktyce większość czujników tego rodzaju pracuje w widmie podczerwieni (IR). »
Czujniki elektrochemiczne
Zasada działania czujnika elektrochemicznego polega na zmianach parametrów elektrycznych elektrod w zetknięciu z elektrolitem w obecności określonego gazu. Zmiana parametrów elektrycznych jest wynikiem reakcji chemicznej redox (redukcji/utleniania) mierzonego gazu na powierzchni elektrody. »
Czujniki katalityczne
Zasada działania czujnika katalitycznego polega na utlenianiu (spalaniu) gazu palnego na powierzchni katalizatora ogrzewanego elektrycznie, zazwyczaj do temperatury w granicach od 450oC do 550oC. Najczęściej czujnik składa się z dwóch włókien grzejnych z materiału katalitycznego lub impregnowanej katalizatorem porowatej perełki ceramicznej osadzonej na drucie grzejnym. »
Czujniki półprzewodnikowe
Zasada działania czujnika półprzewodnikowego polega na zmianie rezystywności w wyniku chemisorpcji na ogrzanej powierzchni elementu półprzewodnikowego czujnika wystawionego na działanie gazu innego niż powietrze. O stężeniu gazu wnioskuje się na podstawie zmian rezystancji tego elementu. Zazwyczaj materiałem półprzewodnikowym jest tlenek metalu, np. SnO2, TiO2, GaO3. Jest on nagrzewany do temperatury kilkuset stopni Celsjusza. »
Czujniki termokonduktometryczne
Zasada działania czujnika termokonduktometrycznego polega na stratach ciepła w wyniku przewodnictwa i niekiedy również konwekcji nagrzewanego elektrycznie elementu rezystancyjnego, np. włókna żarowego, perełki lub rezystora cienkowarstwowego w strudze stale przepływającej próbki gazowej lub w komorze dyfuzyjnej. Czujniki tego typu wymagają znacznie niższej temperatury niż czujniki katalityczne. W efekcie czas użytkowania tego rodzaju czujników w atmosferach, w których nie występują czynniki korodujące, nie jest określony. »
Detektor jonizacji w płomieniu FID
Zasada działania detektora jonizacji w płomieniu polega na jonizacji związków organicznych w czasie spalania w komorze detektora w wewnętrznym płomieniu wodoru. Tak utworzona chmura jonów migruje między elektrodami pomiarowymi pod wpływem gradientu potencjału dochodzącym do kilkuset woltów. Taki przepływ jonów powoduje niewielki prąd elektryczny proporcjonalny do stężenia gazu lub pary w strumieniu gazu. »
Detektory i pomiary stężeń gazów oraz par palnych
Podstawowym zadaniem systemów detekcji gazów jest ochrona zdrowia i życia ludzi. Systemy detekcji umożliwiają wczesne wykrycie zagrożeń, zapobieganie powstawaniu atmosfer wybuchowych i stężeń toksycznych – przekraczających stężenia dopuszczalne dla zdrowia (NDS) zarówno pracowników, jak i osób znajdujących się w pobliżu w przypadku uszkodzenia urządzeń lub instalacji technologicznych, gazowych i podobnych. »