Jak wykonujemy pomiary rezystancji izolacji instalacji oraz wybranych urządzeń elektrycznych
Pomiary rezystancji pozwalają ocenić aktualny stan instalacji i podjąć decyzję o dopuszczeniu jej do użytkowania lub podjęciu napraw. W tekście przedstawiamy sposoby badań i wartości rezystancji, które są obecnie uznawane za dopuszczalne. »
Mierząc rezystancję izolacji, należy pamiętać nie tylko o właściwym napięciu pomiarowym
Przy wykonywaniu pomiarów rezystancji izolacji mogą być popełnione błędy, do których należą m.in.: użycie miernika o niewłaściwym napięciu probierczym, zbyt krótki czas pomiaru, nieprawidłowy odczyt zmierzonej wartości rezystancji, niewłaściwe przygotowanie badanej instalacji lub urządzenia do pomiaru, jak również zaniedbania związane z bezpieczeństwem wykonywania czynności pomiarowych. »
Okresy między testami oświetlenia awaryjnego zależą od charakteru sprawdzeń
Oświetlenie awaryjne jest elementem ochrony pożarowej, zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi powinno więc być kontrolowane minimum raz w roku. Natomiast szczegółowe zasady jego serwisowania i kontrolowania określa Polska Norma. »
Protokół ze sprawdzania skuteczności ochrony przeciwporażeniowej przez samoczynne wyłączenie zasilania w układzie sieci TN
W tekście przedstawiamy sposób przygotowania i wypełnienia protokołu ze sprawdzania skuteczności ochrony przeciwporażeniowej przez samoczynne wyłączenie zasilania w układzie sieci TN (TN-C, TN-C-S, TN-S). Podany jest sposób wykonania pomiarów. »
Przyrządy do pomiaru rezystancji dynamicznej w wyłącznikach SN i WN – metoda oceny stanu styków opalnych
Pomiar rezystancji dynamicznej dostarcza charakterystyki parametrów ruch i rezystancji, na podstawie których możemy dokonać analizy styków opalnych bez konieczności otwierania komory wyłącznika. »