Przebieg prac przed przystąpieniem do pomiarów oświetlenia w szkole

Przygotowując się do sprawdzania zmodernizowanego systemu oświetlenia w szkole należy wykonać następujące czynności:

Przebieg prac przed przystąpieniem do pomiarów oświetlenia w szkole

Przygotowując się do sprawdzania zmodernizowanego systemu oświetlenia w szkole należy wykonać następujące czynności:

1. Zapoznać się z istniejącymi dokumentami. Zakładając, że przebieg eksploatacji przed modernizacją był prawidłowy, powinniśmy mieć do dyspozycji paszport systemu oświetleniowego (ew. paszport urządzeń oświetleniowych), protokoły z pomiarów parametrów oświetleniowych oraz dokumentację dotyczącą modernizacji systemu oświetleniowego w szkole.

2. Ustalić stanowiska pracy i pola zadania wzrokowego. W klasie lekcyjnej stanowiskami pracy są stoliki uczniowskie oraz stolik nauczyciela. Pola zadania wzrokowego znajdują się na płaszczyznach blatów stolików. Ponadto należy liczyć się z posługiwaniem się przez nauczyciela i przez uczniów laptopami. W laptopie pola zadania wzrokowego obejmują nachylony pod kątem ok. 30o ekran oraz poziomo ustawioną klawiaturę. Polem obserwacji jest także pionowo zamocowana na krótszej ścianie pomieszczenia tablica oraz ekran umieszczony na przeciwległej ścianie, na którym wyświetlane są slajdy z rzutnika, zwykle zainstalowanego na zwieszaku pod sufitem. W związku z używaniem przez nauczyciela, a także w wielu przypadkach także przez uczniów laptopów, stanowiska pracy w klasie lekcyjnej należy, zgodnie z Polską Normą PN-EN 12464-1:2012 – wersja polska – Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach, zaliczyć do wyposażonych w monitory ekranowe.

3. Ustalić wielkość oczek siatki pomiarowej i liczbę punktów pomiarowych. Jeżeli np. klasa lekcyjna ma wymiary 6 × 10 m, to przy długości pomieszczenia wynoszącej 10 metrów rozstaw pomiędzy punktami umieszczonymi w środku oczek siatki powinien wynosić 1 metr. Wynika z tego konieczność utworzenia siatki, której kwadratowe oczka będą miały wymiar 1 × 1 m. W środku tych oczek rozmieszczone będą wtedy punkty pomiarowe w założonych odstępach. Powstanie sześć pasów punktów pomiarowych po 10 punktów każdy, czyli łącznie 60 punktów.

Oceny wskaźników UGR oraz Ra dokonuje się na podstawie danych określonych przez producentów opraw i źródeł światła. Natomiast pomiarem sprawdza się rozkład natężenia oświetlenia oraz, w pomieszczeniach wyposażonych w monitory, ocenia się luminancję świecących części opraw.

mgr inż. Janusz Strzyżewski, członek Centralnego Kolegium Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych, członek Polskiego Komitetu Oświetleniowego SEP

Wymagane przez Normę parametry oświetlenia podajemy w „Pomiarach elektrycznych w praktyce” nr 62.

Słowa kluczowe:
pomiary oświetlenia