Układy sieci elektroenergetycznej

Podstawowe układy sieci elektroenergetycznej można rozpatrywać pod względem funkcjonalnym jako sieć zamkniętą (pętlicową, oczkową) lub sieć otwartą (promieniową, magistralną).

Układy sieci elektroenergetycznej

Podstawowe układy sieci elektroenergetycznej można rozpatrywać pod względem funkcjonalnym jako sieć zamkniętą (pętlicową, oczkową) lub sieć otwartą (promieniową, magistralną).

Sieci zamknięte – ich charakterystyczną cechą jest możliwość zasilania każdego z odbiorców, bez przełączeń, co najmniej z dwóch niezależnych źródeł. Taki układ zasilany z dwóch niezależnych źródeł nazywa się układem dwustronnie zasilanym (rys. 1). Tego typu układy spotyka się w sieciach miejskich SN i nn, w sieciach przemysłowych SN i nn, jak również w sieciach WN.


Rys. 1. Układ dwustronnie zasilany [8]

Są również stosowane bardziej skomplikowane sieci wielokrotnie zamknięte: np. struktury kratowe używane w sieciach nn dzielnic miejskich o trudnej zabudowie. Zwykle stosowane w przeważającej części w sieci wysokich napięć (WN) i najwyższych napięć (NN) oraz w sieciach miejskich średniego napięcia (SN). To sieci o dużej niezawodności. Po wyłączeniu uszkodzonego elementu jego rolę w zasilaniu innych elementów sieci przyjmuje nieuszkodzona część sieci. W sieciach przemysłowych stosuje się często sieci o strukturach mieszanych.

Sieci otwarte – mogą pracować tylko w konfiguracji otwartej, natomiast sieci zamknięte – w konfiguracjach otwartych (rys. 2) bądź zamkniętych. Konfiguracje otwarte sieci o strukturach zamkniętych, mniej zawodne, stosuje się w sieciach miejskich nn i SN oraz niekiedy w sieciach przemysłowych. Sieci otwarte dzielą się na promieniowe i magistralne.


Rys. 2. Układ dwustronnie zasilany ściśnięty [8]

Sieci otwarte promieniowe (rys. 3) mają zastosowanie w sieciach przemysłowych średniego i niskiego napięcia oraz w sieciach wiejskich i instalacjach wewnętrznych niskiego napięcia. Ze względu na pewność zasilania dzielą się na rezerwowane i nierezerwowane (rys. 3 a b). Ważną odmianą są linie promieniowe rozgałęzione, stosowane jako struktury przejściowe sieci rozdzielczych rejonowych SN.


Rys. 3. Rodzaje sieci promieniowych [8]: a) prosty układ promieniowy zasilający jeden odbiornik, b) układ dwupromieniowy, c) układ promieniowy typu drzewo

Sieci otwarte magistralne są budowane jako nierezerwowane lub rezerwowane (rys. 4). Układy magistralne stosuje się w sieciach przemysłowych i instalacjach wnętrzowych niskiego napięcia (nn), w sieciach miejskich średniego napięcia (SN) oraz w centrach dużych aglomeracji miejskich (linie dwumagistralne).


Rys. 4. Układy magistralne [8]: a) nierezerwowany, b) rezerwowany

Autor: mgr inż. Janusz Strzyżewski, członek Centralnego Kolegium Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych, członek Polskiego Komitetu Oświetleniowego SEP, członek Izby Inżynierów Budownictwa