Jakie normy mówią o kontroli SPD

Wymóg kontroli ograniczników przepięć można znaleźć m.in. w poniższych zapisach norm.

Jakie normy mówią o kontroli SPD

Wymóg kontroli ograniczników przepięć można znaleźć m.in. w poniższych zapisach norm.

A. Norma PN-EN 62305-3:2011:

− w jej punkcie 6.2 dotyczącym piorunowych połączeń wyrównawczych zapisano, że SPD powinny być instalowane w taki sposób, aby można było je sprawdzać;

− w punkcie E.7.2.3 dotyczącym kontroli stanu LPS zalecono oględziny w celu stwierdzenia, że: nie było żadnych oznak uszkodzenia LPS i SPD lub żadnych uszkodzeń bezpieczników do ochrony SPD oraz że zostały sprawdzone i zbadane przewody wyrównawcze, złącza, urządzenia ekranujące, trasy kabli i SPD.

B. Norma PN-EN 62305-4:2011:

W tej normie pojawia się ogólna definicja – SPM, tj. środki stosowane w celu ochrony wewnętrznych systemów przed skutkami LEMP. Zgodnie z pkt 9 normy SPM należy utrzymywać, przeprowadzając kontrole i konserwacje. W ramach oględziny trzeba sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia SPD i ich bezpieczników lub rozłączników.

W podpunkcie dotyczącym pomiarów norma zaleca, żeby w przypadku gdy SPD nie ma wizualnego wskaźnika, wykonywać pomiary w celu potwierdzenia stanu jego działania – postępując zgodnie z instrukcją producenta.

C. Aktualna – wersja normy PN-HD 60364-6:2016 również wprowadziła zapis dotyczący sprawdzania SPD podczas przeprowadzania oględzin instalacji elektrycznych. Przeprowadzający kontrolę winien stwierdzić, czy dobór, lokalizacja i instalacja odpowiednich urządzeń ochronnych przepięciowych (SPD) jest zgodna z postanowieniami Normy PN-HD 60364-5-534:2016. Tak więc sprawdzający będzie musiał odpowiedzieć m.in. na pytania dotyczące:

− miejsca instalacji i typu SPD;

− doboru SPD dotyczącego następujących parametrów:

* napięciowego poziomu ochrony (UP) i znamionowego napięcia udarowego (UW) urządzeń poddawanych ochronie,

* napięcia pracy ciągłej (Uc), tj. układu zasilania (TT, TN, IT),

* znamionowego (In) i udarowego (Iimp) prądu wyładowczego,
* koordynacji SPD,

* spodziewanego prądu zwarcia,

* wartości znamionowej przerywanego prądu następczego;

− zabezpieczenia przetężeniowego SPD;

− połączenia SPD (długości i przekroje przewodów łączeniowych);

− skutecznej odległości ochronnej SPD.

Autor: mgr inż. Krzysztof Wincencik, rzeczoznawca SEP w zakresie instalacji elektrycznych, członek Polskiego Komitetu Ochrony Odgromowej SEP