Do czego przydaje się wskaźnik napięcia z detektorem pola elektromagnetycznego

Próbnik napięcia z detektorempola elektromagnetycznego jest wskaźnikiem jednopolowym, jednak działa na innej zasadzie niż popularna „neonówka”.

Do czego przydaje się wskaźnik napięcia z detektorem pola elektromagnetycznego

Próbnik napięcia z detektorempola elektromagnetycznego jest wskaźnikiem jednopolowym, jednak działa na innej zasadzie niż popularna „neonówka”.

Tego typu wskaźnik jest bardzo wygodny i powinien być na wyposażeniu elektryka, ponieważ ułatwia szukanie przewodów, które mogą być pod napięcie, a są izolowane, co uniemożliwia bezpośredni kontakt sondy z przewodnikiem. Niestety cena zniechęca, jednak znane marki urządzeń pomiarowych często dodają do dużych drogich mierników taki gadżet.

Próbnik elektromagnetyczny

Warto pamiętać, że przy sprawdzaniu obecności napięcia – próbnik elektromagnetyczny umieszcza się w jednym z otworów gniazdka i jednocześnie przytrzymuje przycisk „włączyć próbnik”, wtedy wskaźnik jest w trybie „próba”.

W przypadku badania napięcia bez włączenia wskaźnika, próbnik nie zadziała w poprawny sposób, gdyż nie będzie załączony detektor pola elektromagnetycznego. Co jest złą sytuacją dla pomiarowca, gdyż może błędnie stwierdzić brak obecności napięcia.

Dobrą „sztuczką” pomiarowca jest noszenie wskaźnika pola w stacji trafo podczas pomiarow transformatora. Jeżeli wskaźnik się zaświeci, koniecznie trzeba wyjść ze stacji i sprawdzić normalnym wskaźnikiem (SN/nn) obecność napięcia, ponieważ zapalenie się wskaźnika może świadczyć o nie uprawnionym podaniu napięcia na stacje trafo (zaniedbanie w organizacji pracy), co stwarza realne zagrożenie dla pomiarowca.

Podsumowując: podstawowe próbniki jednopolowe wykrywają napięcie w granicach od 200 do 250 V, jednak nie zapewniają oczekiwanej skuteczności wskazania obecności napięcia. W ocenie autora mogą być wykorzystywane jako próbniki pomocnicze, ale na pewno nie mogą być używane jako urządzenia wykorzystywane przy dopuszczeniu pracowników do pracy.

Autor: mgr inż. Tomasz Karwat absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, rzeczoznawca IR SEP, ekspert Naczelnej Organizacji Technicznej, wykładowca Akademii Umiejętności Inżynierskich