Za przestrzeganie zasad BHP podczas robót elektrycznych odpowiada i pracownik, i pracodawca

Za przestrzeganie przepisów bhp odpowiedzialność ponoszą nie tylko pracownicy, lecz także pracodawcy.

Za przestrzeganie zasad BHP podczas robót elektrycznych odpowiada i pracownik, i pracodawca

Za przestrzeganie przepisów bhp odpowiedzialność ponoszą nie tylko pracownicy, lecz także pracodawcy.

Bezpiecznego wykonywania robot budowlano-instalacyjnych, w tym także robót elektrycznych dotyczą:

  • rozporządzenie ministra infrastruktury z 23 czerwca 2003 r. w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (Dz.U. z 2003 r. nr 120 poz. 1126),
  • rozporządzenie ministra infrastruktury z 6 lutego 2003 r. (Dz.U. z 2003 r. nr 47, poz. 401) w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Te przepisy zobowiązują wykonawcę do opracowania, przed przystąpieniem do realizacji robót, instrukcji bezpiecznego ich wykonywania. Stanowi ona element tzw. planu bioz. Z instrukcją muszą być zaznajomieni pracownicy w takim zakresie, jaki odpowiada wykonywanym przez nich pracom.

O pracy przy urządzeniach energetycznych mówi rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1830).

Znaczenie odpowiedzialności pracodawcy za bezpieczeństwo pracowników podkreśla Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1465). Jego art. 207 § 1 mówi: „Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy. Na zakres odpowiedzialności pracodawcy nie wpływają obowiązki pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz powierzenie wykonywania zadań służby bezpieczeństwa i higieny pracy specjalistom spoza zakładu pracy”.

Pracodawca jest także odpowiedzialny za przeszkolenie pracownika w zakresie bhp.

W razie nieprzestrzegania praw przez pracodawcę – warto jest się o nie upomnieć. W tym celu można posłużyć się też Kodeksem karnym. Jego art. 220§ 1 mówi: „Kto, będąc odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy, nie dopełnia wynikającego stąd obowiązku i przez to naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Autor: mgr inż. Tomasz Karwat, rzeczoznawca IR SEP i NOT