Pomiary multimetrem z analizą danych

Ważną zaletą nowoczesnych multimetrów jest umożliwienie wykonywania pomiarów z jednoczesną ich analizą, czyli z wykrywaniem trendów lub zdarzeń.

Pomiary multimetrem z analizą danych

Ważną zaletą nowoczesnych multimetrów jest umożliwienie wykonywania pomiarów z jednoczesną ich analizą, czyli z wykrywaniem trendów lub zdarzeń.

Dostępne są multimetry, które zaczynają rejestrację danych przy wykryciu różnego typu zdarzeń. Mowa tu np. o przekroczeniu wartości minimalnej lub maksymalnej (czyli wykrycie zbocza sygnału). Rejestrowane są wówczas dane, które następnie można wyświetlić w postaci tzw. wykresu trendów. Wzbudzanie rejestracji pozwala nie tylko na oszczędzenie pamięci. Umożliwia także rejestrowanie danych pomiarowych z większą rozdzielczością bez utraty możliwości rejestracji danych w długich okresach. Związane jest to z tym, że sam multimetr dokonuje preselekcji danych pomiarowych. Pomiary, gdy nie ma wykrytych zdarzeń, mogą być prowadzone równocześnie z oczekiwaniem na zdarzenie, ale te pomiary będą miały bardzo małą częstotliwości, ponieważ nie ma w nich dynamicznych zmian.

Dobrym przykładem badania, do którego można taki miernik wykorzystać, jest pomiar prądu układu chłodniczego w trakcie pracy. Układy chłodnicze mają to do siebie w wielu wypadkach, że włączają się i wyłączają lub dynamicznie zmieniają ilość pobieranej mocy. Dzięki takiemu multimetrowi można zarejestrować w sposób zgrubny, jak wyglądał przebieg prądu (co pozwala na oszacowanie zużycia energii), ale także pozwala na zarejestrowanie szczytowych wartości prądu, jakie następowały np. podczas rozruchów kompresora albo przy dynamicznych zmianach jego mocy pobieranej. Daje to pomiarowcowi możliwości analizowania diagnostycznego w trakcie pomiarów energetycznych.

Autor: dr inż. Łukasz Rosłaniec, absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej
Słowa kluczowe:
multimetry