Jakich urządzeń użyć do badania parametrów ważnych przy doborze UPS

W celu doboru układu UPS do istniejącej instalacji należy przeprowadzić badania pozwalające określić cztery następujące wielkości:

Jakich urządzeń użyć do badania parametrów ważnych przy doborze UPS

W celu doboru układu UPS do istniejącej instalacji należy przeprowadzić badania pozwalające określić cztery następujące wielkości:

− maksymalną wartość mocy (czynnej i pozornej) w pracy ciągłej,

− wartość mocy maksymalnej (czynnej i pozornej), ewentualnie prądu w trakcie przeciążeń, czyli np. rozruchów czy startu urządzeń,

− maksymalną chwilową wartość prądu,

− czas trwania typowych zaników zasilania (badanie to ma znaczenie praktyczne jedynie w sytuacji, gdy w badanym obiekcie mamy do czynienia z zanikami usuwanymi przez układy automatyki SZR, SPZ czy dodatkowym źródłem zasilania jak np. agregat).

Wszystkie te badania są dość złożone i wymagają nie tylko pomiaru prądu i napięcia w celu kalkulacji mocy, ale także możliwości rejestracji wartości pomiarowych ze szczególnym uwzględnieniem zapisywania wartości maksymalnych czy najlepiej całych przebiegów przy występowaniu wartości maksymalnych.

W praktyce okazuje się, że najlepszym urządzeniem, które jest w stanie takie badania przeprowadzić, jest analizator jakości energii elektrycznej − oprócz możliwości rejestracji danych pomiarowych w sposób ciągły – daje on także możliwość wyzwolenia się w sytuacji np. podwyższonego poboru prądu. Takie wyzwolenie pozwala zarejestrować wiele okresów sinusoidy w celu dokładnej analizy przebiegów.

Innym urządzeniem, mniej kosztownym, które może wykonać podobne pomiary, jest rejestrator energii. Przyrząd ten ma ograniczone możliwości pomiarowe względem analizatora jakości energii, jest natomiast urządzeniem znacznie tańszym.

Autor: dr inż. Łukasz Rosłaniec, absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, specjalista w zakresie układów zasilania rezerwowego
Słowa kluczowe:
dobór UPS