Jak sprawdzić zegar systemu kontroli dostępu

Elektroniczny system kontroli dostępu wpuszcza osoby uprawnione do z obszaru kontrolowanego. Norma PN-EN 60839-11-1 opisuje m.in. sposób sprawdzania działania takiego systemu.

Jak sprawdzić zegar systemu kontroli dostępu

Elektroniczny system kontroli dostępu wpuszcza osoby uprawnione do z obszaru kontrolowanego. Norma PN-EN 60839-11-1 opisuje m.in. sposób sprawdzania działania takiego systemu.

Badanie zegara systemu rozpoczynamy od poprawnego ustawienia zegaru czasu rzeczywistego. Po upływie jednego dnia należy sprawdzić, czy wskazania zegara nie różnią się od czasu rzeczywistego o więcej niż +/- 10 sekund w skali tygodnia. Należy również sprawdzić, czy w sposób poprawny odbywa się zmiana czasu z zimowego na letni. W tym celu konieczne jest ustawienie daty, dla której następuje zmiana czasu z zimowego na letni, a następnie zegara na dwie minuty przed godziną zmiany czasu i zaobserwować, czy przestawienie nastąpi w sposób poprawny.

Konieczne jest także sprawdzenie poprawności zmiany daty w roku przestępnym i nieprzestępnym. W tym celu ustawia się datę 28 lutego najbliższego roku przestępnego i czas na 23.58, sprawdzając, czy o północy data zmieni się na 29 lutego. Dla roku nieprzestępnego ustawia się datę 28 lutego najbliższego roku nieprzestępnego i czas na 23.58 i sprawdzao północy, czy data zmieni się na 1 marca.

Zegar główny powinien synchronizować się z czasem oficjalnym. Poprawność działania tej funkcji można określić kolejno przez: ustawienie zegara głównego na aktualny czas i datę, ustawienie podporządkowanego zegara czasu rzeczywistego na zły czas i złą datę, teraz zegar główny ustawia się na dwie minuty przed czasem synchronizacji podanym przez producenta. Potem powinno nastąpić zsynchronizowanie zegaru czasu rzeczywistego z zegarem głównym. Zegar czasu rzeczywistego należy utrzymywać w działaniu przez odpowiedni czas. Dla systemu stopnia pierwszego jest to opcjonalne, dla stopnia drugiego – 24 godziny, dla stopnia trzeciego i czwartego – 120 godzin. Aby sprawdzić spełnienie tego wymagania, należy odłączyć główne źródło zasilania oraz baterie podtrzymujące, jeżeli zegar czasu rzeczywistego wyświetla poprawne wskazanie, oznacza to, że system działa dobrze.

Uwaga: Cztery stopnie zabezpieczenia odpowiadają czterem poziomom ryzyka. Stopień pierwszy jest najniższy, a stopień czwarty − najwyższy.

Autor: Karolina Dębowska