Na co zwracać uwagę przy kupnie tanich oscyloskopów

Szukając rozwiązania niskokosztowego, warto rozpoznać rynek oscyloskopów USB, czyli tzw. przystawek oscyloskopowych oraz ofertę oscyloskopów ręcznych.

Na co zwracać uwagę przy kupnie tanich oscyloskopów

Szukając rozwiązania niskokosztowego, warto rozpoznać rynek oscyloskopów USB, czyli tzw. przystawek oscyloskopowych oraz ofertę oscyloskopów ręcznych.

W zakresie najniższych cen (kilkuset złotych)możemy znaleźć tzw. przystawki oscyloskopowe do komputerów. Są pozbawione wyświetlacza, a akwizycja danych odbywa się na komputerze, który musi mieć zainstalowane dostarczane z przystawką oscyloskopową oprogramowanie. Urządzenia takie niekoniecznie ustępują parametrami zwykłym oscyloskopom.

Przy zakupie przystawki należy jednak zwracać uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Wiele z przystawek nie wprowadza wystarczającej izolacji do zapewnienia bezpieczeństwa użytkownika podczas wykonania pomiarów w sieciach, w których nie występują napięcia bezpieczne. W skrajnych przypadkach urządzenia te mogą doprowadzić do porażenia użytkownika lub uszkodzenia komputera, do którego są przyłączone. Należy zatem zachować szczególną ostrożność przy użytkowaniu przystawek oscyloskopowych i dokładnie przeczytać instrukcję obsługi, sprawdzając, czy urządzenie jest zgodne np. z dyrektywą niskonapięciową Unii Europejskiej.

Kolejnym niskokosztowymi rozwiązaniami są oscyloskopy ręczne. Na ogół to urządzenia o niskiej dokładności pomiaru i niskiej częstotliwości próbkowania, raczej bywają wyposażane jedynie w jeden, ewentualnie dwa kanały pomiarowe i mają monochromatyczny wyświetlacz. Oscyloskop taki dysponuje także ograniczoną możliwością wykonywania pomiarów automatycznych i generalnie okrojona jest lista funkcji, które jest w stanie wykonywać. Jego niewątpliwą zaletę jednak stanowi nie tylko cena, ale także kompaktowa budowa, ułatwiająca przenoszenie oscyloskopu i wykonywanie pomiarów w miejscach trudno dostępnych, gdzie podłączenie standardowego oscyloskopu mogłoby być problematyczne. Przyrządy ręczne mają przeważnie zasilanie bateryjne, co również ułatwia ich stosowanie w trudno dostępnych miejscach.

Dzięki miniaturyzacji producenci udostępniają w oscyloskopach ręcznych coraz więcej funkcji pomiarowych.

Autor: dr inż. Łukasz Rosłaniec, absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, specjalista w zakresie energoelektroniki