Najnowszy artykuł:
Po co i jak wykonujemy pomiary rezystancji izolacji instalacji
Podstawowym pomiarem, który powinien być wykonany podczas badań instalacji, jest pomiar rezystancji izolacji i ewentualnie wskaźników... »
Zasady ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym zmieniają się. W tym i zeszłym roku ukazały się po polsku nowe wydania PN-HD 60364–4–41 i PN-EN 61140, czyli podstawowych dokumentów normalizacyjnych dotyczących tego tematu. W tekście opisujemy, jakie są obecnie wymagania przeciwporażeniowe i co zmieniło w tym zakresie w ostatnich latach.
PN-EN 61140:2016-07 Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym – Wspólne aspekty instalacji i urządzeń określa, że w instalacjach konieczne jest spełnienie podstawowej zasady ochrony przed porażeniem elektrycznym w warunkach normalnych, co Norma nazywa ochroną podstawową.
W zeszłym roku wyszła po polsku PN-HD 60364-4-41:2017-09 – Instalacje elektryczne niskiego napięcia – Część 4-41: Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa – Ochrona przed porażeniem elektrycznym. W nowej edycji PN-HD 60364-4-41:
Teren budowy jest obszarem, na którym użytkowanie instalacji i urządzeń elektrycznych wiąże się ze szczególnym niebezpieczeństwem. Dlatego bardzo istotna w takich miejscach jest kontrola zastosowanych środków ochrony od porażeń oraz sprawdzanie, czy są one zgodne z przepisami i normami.
Ochronie przed porażeniem elektrycznym podczas prac przy instalacjach o napięciu znamionowym powyżej 1 kV służą środki techniczne, ale także organizacyjne.
Dnia 28 września 2017 r. prezes PKN zatwierdził zmiany w Polskiej Normie PN-HD 60364-4-41 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 4-41: Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przed porażeniem elektrycznym. Nowy dokument o numerze PN-HD 60364-4-41:2017-09 zastępuje normę PN-HD 60364-4-41: 2009.
Porażeniom elektrycznym w urządzeniach o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV zapobiega się przez zastosowanie środków ochrony przeciwporażeniowej omówionym w poprzednim numerze i w tym tekście.
Sprawdzanie instalacji elektrycznych w obiektach medycznych wymaga szczególnej uwagi. Często instalacje te nie spełniają obecnych wymogów technicznych. Tymczasem drogie urządzenia medyczne są wrażliwe na warunki zasilania, a służą do ochrony zdrowia ludzi chorych, którzy są mniej odporni na zjawiska elektryczne niż zdrowi.
Porażeniom elektrycznym zapobiega się przez zastosowanie środków ochrony przeciwporażeniowej. Omawiamy je w tym tekście. W następnym numerze przedstawione zostaną zasady sprawdzeń skuteczność ochrony przeciwporażeniowej w urządzeniach wysokiego napięcia.
Ochrona przez zastosowanie bardzo niskiego napięcia jest środkiem ochrony, który składa się z jednego z dwóch różnych obwodów:
- SELV lub
- PELV.
Izolacja podwójna lub izolacja wzmocniona jest środkiem ochrony, w którym:- ochrona podstawowa jest zapewniona przez izolację podstawową, a ochrona przy uszkodzeniu jest zapewniona przez izolację dodatkową, lub- ochrona podstawowa i ochrona przy uszkodzeniu jest zapewniona przez izolację wzmocnioną między częściami czynnymi a częściami dostępnymi.
Izolowanie stanowiska jest środkiem ochrony przy uszkodzeniu. Ma zapobiegać jednoczesnemu dotknięciu przez człowieka części, które mogą być o różnym potencjale na skutek uszkodzenia izolacji podstawowej części czynnych. Wszystkie urządzenia elektryczne powinny spełniać wymagania jednego ze środków ochrony podstawowej.
Wszelkie badanie instalacji powinno być poprzedzone przez dokładne oględziny. Od tego, jak dokładnie przeprowadzimy oględziny, w dużej mierze zależy wynik badań instalacji oraz uchronienie użytkowników przed skutkami ewentualnej awarii lub porażenia prądem elektrycznym. Oględziny instalacji mają szczególne znaczenie w pomieszczeniach, w których występuje woda.
W numerze drugim „Pomiarów elektrycznych w praktyce” przedstawiliśmy protokół ze sprawdzania instalacji, w której urządzeniem wyłączającym w sieci TN było zabezpieczenie nadprądowe. W układach TN (oprócz układu TN-C) do ochrony przy uszkodzeniu (dotyku pośrednim) może być stosowane również urządzenie ochronne różnicowoprądowe (RCD).
2016 © Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.
/WiedzaiPraktyka
/wip