Czym różni się ogrzewanie promiennikami od ogrzewania konwekcyjnego

Ogrzewanie promiennikowe różni się pod pewnymi względami od ogrzewania konwekcyjnego.

Czym różni się ogrzewanie promiennikami od ogrzewania konwekcyjnego

Ogrzewanie promiennikowe różni się pod pewnymi względami od ogrzewania konwekcyjnego.

Przy ogrzewaniu konwekcyjnym źródłem ciepła jest grzejnik ustawiony przy jednej ze ścian pomieszczenia. Ogrzewa otaczające go powietrze i powoduje jego ruch. Ku górze unosi się powietrze ogrzane, a dołem napływa zimniejsze. Za pośrednictwem przepływającego powietrza ogrzewają się ściany, sufit i meble. Najzimniej jest przy podłodze. Od rozkładu temperatury zależy nasze odczucie komfortu cieplnego.

W ogrzewaniu promiennikowym źródłem ciepła jest panel grzewczy umieszczony na ścianie pomieszczenia. Promieniowanie podczerwone ogrzewa bezpośrednio do takiej samej temperatury ściany, sufit i podłogę oraz meble. Jednakowa temperatura otaczających nas przegród budowlanych i mebli zapewnia komfort cieplny nawet przy nieco niższej temperaturze w porównaniu z ogrzewaniem konwekcyjnym.

Przy ogrzewaniu promiennikowym ze względu na docierające do nas bezpośrednie promieniowanie mamy odczucie, że od strony promiennika jest cieplej.

Ogrzewanie promiennikowe największe oszczędności może dać w obiektach o dużych kubaturach. W wysokich halach produkcyjnych, namiotach lub budynkach hodowlanych ogrzanie ścian i wyposażenia wymaga dużo ciepła, natomiast za pomocą promienników podczerwieni można podgrzewać konkretne miejsca lub samych ludzi, względnie zwierzęta, bez podnoszenia temperatury w całym wnętrzu. Dlatego ten typ ogrzewania stosowany jest często w hodowli zwierząt lub roślin. Promienniki podczerwieni można stosować także na tarasie lub w altanie, grzejąc tylko miejsca do siedzenia.

Autor: mgr inż. Janusz Strzyżewski członek Centralnego Kolegium Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych, członek Polskiego Komitetu Oświetleniowego SEP, członek Izby Inżynierów Budownictwa