Kiedy rośnie zagrożenie porażenia prądem? Ratowanie osób poszkodowanych

Kiedy rośnie zagrożenie porażenia prądem?
Ratowanie osób poszkodowanych

Porażenie prądem elektrycznym może spowodować m.in. zaburzenie rytmu pracy serca, utratę przytomności, zaburzenia ośrodków nerwowych. Elektryk musi znać zasady ratowania osób porażonych.

Porażenie może nastąpić podczas użytkowania, naprawiania czy sprawdzania niesprawnej instalacji elektrycznej lub urządzeń z uszkodzoną izolacją. Bywa i tak, że przyczyną jest błąd człowieka, mimo że urządzenia i instalacja są bez zarzutu pod względem technicznym. Każdy człowiek, ale przede wszystkim elektryk, powinien znać zasady ratowania osób porażonych prądem elektrycznym.

W przypadku porażenia prądem elektrycznym należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo porażonego, osoby ratującej i osób postronnych. Pierwszą czynnością powinno być odłączenie osoby porażonej od źródła napięcia. Najlepszym sposobem jest odłączenie napięcia w obwodzie. Teoretycznie powinno to nastąpić samoczynnie w wyniku zadziałania aparatury zabezpieczającej. Jednak w razie potrzeby należy odłączyć napięcie ręcznie. Można to zrobić, wykręcając bezpiecznik topikowy, wyłączając wyłącznik nadprądowy lub ochronny różnicowoprądowy bądź, gdy źródłem porażenia jest obwód lub urządzenie zasilane z gniazda wtyczkowego, przez wyciągnięcie wtyczki z gniazda. Gdy odłączenie obwodu jest niemożliwe, należy odciągnąć osobę porażoną od uszkodzonego urządzenia. Należy przy tym postępować rozważnie, aby samemu nie ulec porażeniu.Nie wolno chwytać osoby porażonej gołą dłonią. Jako izolację można zastosować suchą rękawicę, koc, sznur, deskę itp.

Następnie należy ocenić stan poszkodowanego, sprawdzając, czy jest przytomny, czy oddycha, usunąć z jamy ustnej resztki jedzenia, sprawdzić, czy nie przykleiła się np. guma do żucia lub nie obluzowała się proteza zębowa.

Jeżeli porażony jest nieprzytomny i nie oddycha, należy niezwłocznie powiadomić służby ratunkowe i przystąpić do sztucznego oddychania, wykonując najpierw dwa wdechy, jeżeli występuje brak oznak pracy serca, trzeba wykonać 30 ucisków mostka. Czynności te należy powtarzać na przemian, aż do przywrócenia czynności życiowych poszkodowanego lub do momentu przybycia lekarza ewentualnie innych służb wykwalifikowanych. W wyjątkowych sytuacjach, w trosce o nasze bezpieczeństwo, możemy pominąć sztuczne oddychanie i wykonywać wyłącznie masaż serca.

Porażonemu nie wolno podawać żadnych napojów, nic do jedzenia oraz żadnych lekarstw. Należy go okryć ciepłym kocem (delikatnie), aby nie dopuścić do wychłodzenia organizmu wywołanego doznanym szokiem.

Jeżeli poszkodowany został poparzony prądem elektrycznym, należy (po odłączeniu go od źródła napięcia) miejsce oparzenia schłodzić (można zimną wodą) nie dłużej niż przez 10 minut, aby nie dopuścić do wychłodzenia organizmu. Następnie należy nałożyć jałowy opatrunek (z gazy) i czekać na przybycie kwalifikowanej pomocy. Przy ratowaniu osoby porażonej, głównie takiej, która jest nieprzytomna, liczy się czas. Jak podaje w swojej publikacji H. Markiewicz „Bezpieczeństwo w elektroenergetyce” – pomoc udzielona w ciągu minuty daje 100% szans na uratowanie życia, a w ciągu 2–3 minut już tylko 80%. Podjęcie akcji ratunkowej po czterech minutach zmniejsza szanse poszkodowanego do 50%, a po kolejnych dwóch minutach do 20%. Po siedmiu minutach szanse na uratowanie życia maleją do 10% i zmniejszają się wraz z kolejnymi upływającymi minutami.

Pozostało jeszcze 69% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Aby zobaczyć cały artykuł,
zaloguj się lub zamów dostęp i zyskaj:

  • poprawnie określisz czasookres wykonywania sprawdzeń instalacji
  • zoptymalizujesz zużycie energii elektrycznej w zakładzie przemysłowym oraz będziesz w stanie właściwie ocenić parametry energii elektrycznej
  • dostaniesz praktyczne wskazówki, jak przeprowadzać wymagane prawem kontrolne pomiary w instalacjach elektrycznych
  • dowiesz się, jak sprawdzać skuteczność ochrony przeciwporażeniowej i przeciwpożarowej
Kup pełny dostep teraz »

Logowanie

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła